Het hart van de meditatie Deel 1
Het verhaal gaat dat vlak nadat de Boeddha verlichting bereikt had, een man ontmoette die getroffen werd door de bijzondere uitstraling van de Boeddha.
Hij vroeg: “Mijn vriend, wie bent U? Bent U een hemels wezen of een God?”
“Nee”, antwoordde de Boeddha”
“Bent U dan een Magiër?”
Weer antwoordde de Boeddha met nee.
“Bent U dan een gewoon mens?”
“Nee”, antwoordde de Boeddha.
De man vroeg: “ Wat bent u dan wel?”
En de Boeddha antwoordde: “Ik ben ontwaakt”
Boeddha betekent : iemand die ontwaakt is, helder van geest en een compassievol hart. De essentie van het Boeddhisme is dat iedereen de Boeddhanatuur in zich heeft en iedereen in staat is om Boeddha natuur te laten ontwaken. Een volwaardig mens te zijn.
Het pad van ontwaken – de Dhamma – begint bij Inzicht.
En inzicht begint bij een eerste vraag: Wat vind ik werkelijk belangrijk?
Ons leven is relatief gezien vrij kort. Hoe snel ging onze kindertijd voorbij? En onze pubertijd? En het leven als volwassenen? Menigeen van ons ervaart de snelheid van die perioden.
Omdat ons leven kort is, is het belangrijk om je vragen te stellen. Vragen die iets in jou in gang zet.
Stel, je bent aan einde van je leven gekomen en stel jezelf dan deze twee vragen:
1)Heb ik geleerd om wijs te leven?
2)Heb ik op de juiste manier lief gehad?
Dit is het begin van het begrip: Inzicht.
We kijken naar ons leven en stellen ons vragen, vragen die er wellicht toe doen. Als we met een heldere geest naar ons leven kijken zien we dat het leven vergankelijk is en dat we kunnen investeren in wat belangrijk is. Op dezelfde wijze kunnen we kijken naar al het leven om ons heen. Met dezelfde twee vragen.
Als we naar ons eigen leven kijken, zien we dat gemak en ongemak, plezier en leed, elkaar voortdurend afwisselen. Soms is het gemak groter, soms het ongemak….We zien het dagelijks voorbij komen.
Het eerste wat inzicht geeft is om erkenning geven aan deze werkelijkheid, dát het leven van moment tot moment kan omslaan van gemak naar moeilijk en omgekeerd.
De volgende stap is om contact te maken met wat we werkelijk belangrijk vinden, om stil te staan bij waar we werkelijk om geven.
We kunnen ons dan openstellen voor andere mogelijkheden. Routes, wegen, paden, die die ons welzijn werkelijk ten goede beïnvloeden. Eén andere afslag kan al grote gevolgen hebben.
Met het ontwikkelen van wijsheid komt ook het besef van oorzaak en gevolg. Zien hoe domino steentjes vallen, in welke richting. Door dit, gebeurt er dat. Door het pad van de steentjes te verleggen, zal er een andere route volgen. Doen er zich nieuwe mogelijkheden voor.
Stel, je reageert boos op iemand, dan schep je een klimaat van wrijving. Een tegenreactie is dan vaak dat de ander óók boos wordt. Schep je daarentegen een klimaat van vriendelijkheid en bereidheid zal er waarschijnlijk meer openheid ontstaan bij de ander. Experimenteer er maar eens mee.
Door al ons handelen bepalen we hoe we worden, en hoe de wereld om ons heen zal zijn
Mindfulness en meditatie helpen ons bij dit proces van wording.
Opmerkzaamheid en compassie helpen ons om bewuster en zachter te reageren op situaties. We kunnen oefenen om meer liefdevol te zijn. Het is niet iets wat je bent of niet. Het is iets wat je kunt worden.
Iedere situatie in je leven kun je zien als een moment van beoefening. Of je nu in de rij staat bij de kassa of je trein heeft vertraging, je krijgt een onaardig mailtje of iemand heeft geeft een nare opmerking………het zijn allemaal mogelijkheden om bewust op te reageren.